1. Navigacija
  2. Sadržaj

Ured predsjednika Republike Hrvatske

23.06.2005.

Predsjednik Mesić čestitao Dan državnosti

Obilježavajući Dan državnosti kao spomen na 25. lipnja 1991., kada je Hrvatski sabor donio odluku o samostalnosti Republike Hrvatske, prisjećamo se toga važnog povijesnoga datuma kao kamena temeljca suvremene hrvatske državnosti.

Danas, kada poput većine drugih naroda živimo u svojoj samostalnoj i slobodnoj državi, zahvalni prethodnicima, okrenuti smo prije svega ciljevima i zadaćama što nam ih postavlja naše vrijeme. Na prvome mjestu to je potreba da se Republika Hrvatska i dalje razvija kao zemlja demokracije, manjinskih, vjerskih i svih drugih ljudskih prava i sloboda, kao zemlja slobodnoga poduzetništva, ali i socijalne pravde, političkih sloboda i političke stabilnosti.

Imajući u vidu željeni početak pregovora s Europskom Unijom, važno je da i dalje provodimo potrebne reforme državne uprave i pravosudnoga sustava, jačajući uz to participaciju građana u javnome životu, kako bismo što prije i što više bili spremni za početak tih pregovora. Tomu valja pridružiti pojačani napor za brži gospodarski razvoj, rast zaposlenosti i životnog standarda, uz stalnu skrb o socijalno najugroženijim dijelovima društva. Hrvatska ima prirodne potencijale, sve bolju prometnu infrastrukturu, sada s dovršenom kralješnicom – autocestom Zagreb-Split – i najvažnije: ima mlade, obrazovane i osposobljene ljude za razvojne pothvate što ih traži naše vrijeme. Budemo li znali biti otvoreni dobrim iskustvima drugih i ujedno sposobni očuvati svoju baštinu, iskoristiti razvojne potencijale, možemo reći da smo na najbolji način vrednovali napore i žrtve prethodnih generacija, ostvarujući ono čemu su se nadali i u što su vjerovali.

Svim građankama i građanima Republike Hrvatske srdačno čestitam Dan državnosti!

 

  1. Navigacija
  2. Sadržaj