Predsjednik Milanović na manifestaciji “Konji bijelci” u Babinoj Gredi: Čuvajte svoje običaje i identitet

08. lipnja 2025.
12:43

Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas 44. manifestaciju „Konji bijelci“ koja se održala u Babinoj Gredi, općini u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Otvarajući manifestaciju, predsjednik Milanović posebno je istaknuo njen značaj za očuvanje običaja i identiteta. „Babina Greda održava tradiciju bez pompe, kao narodni običaj i neka tako i ostane. Čuvajte svoje običaje i identitet. To smo u stvari mi i ono što nas čini onime što jesmo“, rekao je predsjednik Milanović.

Predsjednik Milanović prisjetio se i svojeg djetinjstva koje je provodio u Sinju te povezanosti Sinja s konjima. „Veza Sinja, Sinjske alke i uzgoja konja prilično je duboka. Mada moji preci nisu trčali Sinjsku alku – bili su težaci, ljudi koji su živjeli od zemlje, relativno teško – držali su konje. Radovao sam se susretu s konjima koji su tamo bili. Bili su to radni konji, nimalo plemeniti, nimalo uzgajani,obični radni konji koji su odrađivali svoj posao“, prisjetio se predsjednik Milanović dodavši da su ti konji većinom, i u Babinoj Gredi i u sinjskom kraju, danas postali paradni konji. 

Tradicionalna, 44. kulturna i gospodarska manifestacija „Konji bijelci“ započela je povorkom svečano ukrašenih svatovskih zaprega nakon koje je uslijedilo natjecanje u nekoliko vještina i svakodnevnih poslova koji su nekad bili uobičajeni, poput sklapanja kola, uprezanja konja, vožnje na paliji i tekličkog jahanja.

Organizator manifestacije je Konjogojstvena udruga Babina Greda, koja djeluje od 1942. godine i ove je godine obilježila 83 godine postojanja. Organizacijom manifestacije „Konji bijelci“, u Babinoj Gredi čuvaju od zaborava ono po čemu su poznati, na mlađe generacije prenose običaje i pokazuju kako se nekada živjelo i radilo težak fizički posao kako bi se othranila obitelj. U svemu tome ističu veliku ulogu konja koju su te plemenite životinje imale u njihovim životima.

„Konji bijelci“ dvodnevna je manifestacija koja je prvi put održana 1981. godine. Uoči glavne manifestacije na kojoj su proglašeni pobjednici održao se Sajam konja lipicanske pasmine u sklopu kojeg se održalo i revijalno natjecanje vožnje dvoprega.

Osim predsjednika Milanovića na otvorenju prisutne su pozdravili predsjednik Konjogojstvene udruge Babina Greda Franjo Gregorović, načelnik Općine Babina Greda Josip Krnić, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Marinko Beljo i saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Petar Šimić. Uz predsjednika Milanovića bila je savjetnica Predsjednika za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić.

FOTO: Ured predsjednika Republike Hrvatske / Filip Glas