Predsjednik Milanović u Skoplju: Nemojte biti žrtve ucjene kada je u pitanju vaše članstvo u EU

07. svibnja 2025.
14:14

„To nije ugovor, to je dokument koji su prigodno potpisala tri ministra obrane. Sa stajališta hrvatskog unutarnjeg i ustavnog prava to ne ispunjava uvjete da bi bio međunarodni ugovor, ali je deklaracija volje na određeni način, bez konkretnih materijalnih međunarodnopravnih posljedica“, izjavio je predsjednik Republike Zoran Milanović danas u Skoplju komentirajući, na upit novinara, nedavno potpisani dokument o vojnoj suradnji između Hrvatske, Albanije i Kosova.

Predsjednik Milanović je pojasnio  kako je tu riječ o izrazu političke suradnje i vanjskopolitičkog usmjerenja Hrvatske, te dodao: “Tu je jedna članica NATO-a, Hrvatska, potom Albanija koja je također članica NATO-a i treća država je Kosovo, koja je nama draga i prijateljska država, iako je nekoliko članica EU i NATO-a još nije priznalo. Da predstavljam Makedoniju, o tome uopće ne bih razmišljao.“

“Kao Predsjednik Republike nisam sudjelovao u pripremi i donošenju tog dokumenta, kao ni moji suradnici, ali kao predsjednik i vrhovni zapovjednik OSRH ja ga podržavam”, rekao je predsjednik Milanović i dodao kako “susjedne države s tim nemaju nikakav problem, niti bi trebali imati”. A što se mogućeg sudjelovanja Sjeverne Makedonija u tom savezu tiče, “Makedonija je u NATO-u i to je dovoljno”, rekao je.

Predsjednik Milanović boravi danas u službenom posjetu Sjevernoj Makedoniji kojoj je, nakon sastanka s predsjednicom Gordanom Siljanovskom Davkovom, izrazio punu podršku na njezinom europskom putu, uz jasno isticanje važnosti samostalnog odlučivanja bez vanjskih pritisaka.

„Radite po svom jer vi ste ti koji će odlučiti što vam je važno. Nemojte biti žrtve bilo kakve ucjene ili iznude kada je u pitanju vaše članstvo u EU“, poručio je predsjednik Milanović, naglašavajući kako Hrvatska ne želi Sjevernu Makedoniju gledati kao „poseban slučaj“, već kao ravnopravnog partnera s punim pravom na samostalne odluke.

Osvrćući se na članstvo Sjeverne Makedonije u NATO-u, istaknuo je kako joj ta činjenica pruža visoku razinu sigurnosti. „Makedonija je članica NATO-a i kao takva je sigurna u onoj mjeri u kojoj NATO pruža sigurnost, a pruža je i to je dobro i isplati se.“

Predsjednik Republike je istaknuo da Hrvatska ostaje posvećena nastavku dijaloga i konkretne podrške Sjevernoj Makedoniji na međunarodnoj sceni. Odgovarajući na pitanje novinara može li Hrvatska pomoći Sjevernoj Makedoniji oko ulaska u Europsku uniju, predsjednik Milanovića rekao je da Hrvatska ima razloga biti zadovoljna nekim aspektima hrvatske integracije i europskim fondovima,  odnosno novcem koji ulazi u Hrvatsku. Pojasnio je da se taj novac iz europskih fondova vrlo malo ili nimalo ne ulaže u projekte koji će doprinijeti tome da Hrvatska bude konkurentnija i više izvozi u Makedoniju. Dodao je da je su to većinom projekti komunalnog, javnog standarda, ali da europski fondovi ne služe direktnim ulaganjima u profitne aktivnosti.

„Hrvatska je s jedne strane privukla, kao i sve države prije nje i tu nismo nikakva iznimka, određene iznose. Međutim, pitanje je kakva je konkurentnost hrvatske ekonomije, što smo izgubili. Izgubili smo zadnjih trideset godina stvari koje smo znali proizvesti, organizirati i u ciklusu izvesti na tržište – to više ne znamo. Našu brodogradnju i građevinarstvo smo sve izgubili i ne samo mi nego i neke velike europske države. To želim da Makedonci čuju – da budu oprezni i da u tim stvarima budu sebični, koliko je moguće jer će se pričama o velikom sretnom svijetu i velikoj sretnoj budućnosti sve na kraju svesti na uvoz i izvoz proizvoda čija je kapitalna baza negdje drugdje“, poručio je predsjednik Milanović. 

Tijekom službenog boravka u Sjevernoj Makedoniji, predsjednik Milanović sastao se i s predsjednikom Vlade Republike Sjeverne Makedonije Hristijanom Mickoskim.

FOTO: Ured predsjednika Republike Hrvatske / Dario Andrišek